Kui suur on Sinu ökoloogiline jalajälg?

Kas teadsid, et inimkond on hinnangute kohaselt viimase 50 aasta jooksul kulutanud rohkem loodusvarasid ning tootnud rohkem saasteaineid ja jäätmeid kui inimkonna ajaloos kokku.

 

Viimane aasta olen väga palju proovinud muuta oma ökoloogilist jalajälge ja seda peamiselt tarbimise vähendamisega ja jäätmete sorteerimisega. Proovin olla rohkem teadlikum ehk tarbida ja osta võimalikult vähe plastikut. Kus võimalik, püüan taaskasutada ja prügi sorteerida õigesse prügikasti.

Üksikisiku ökoloogiline jalajälg arvutatakse selle järgi, kui palju põllumajandus- ja karjamaad, metsa, täisehitatud maad, merd ja energia tootmiseks kasutatavat maad tema tarbimise ja jäätmete ladustamise jaoks vaja on.  – ohtuleht.ee

Kuna ma reisin palju hakkasin märkama, kui palju inimesed mõtlemata prügi toodavad reisides sealhulgas ka mina. Puhtalt lennukis antakse iga kord jooki tellides uus pabertops, kõik söögiriistad, toit jms on pakendatud plastikusse jne. 

Ühel hetkel otsustasin võtta enda kohvitopsi ja veepudeli kaasa. Lennukis palusin neil serveerida oma kohvitopsi ja veepudeli täitsin alati enne lennukisse minekut kohvikutes või joogiveevee punktides. See pisike muutus tegi ausalt öeldes mu enda elu palju lihtsamaks. Pealegi mu kohvitops pandi alati täis ehk koguseliselt sain rohkem teed ja kohvi kui teised reisijad lennukis serveeritud pabertopsis.

Kas see ümber töödeldav pabertops on ikka nii „süütu“ kui pealtnäha paistab?
Tegelikult, kaasavõetav kohvitops on kaetud materialiga, mis ei laseks vedelikku läbi ja see ei ole looduslikult lagunev, vaid vajab rööstuslikku töötlemist. Väidetavalt suur osa kohvitopse ei jõua üldse taas-töötlusesse, sest need visatakse taastöödeldava prügi hulka, ning sealt sorteeritakse see välja, sest paljud tööstused ei ole võimelised seda töötlema. Vaata toredat videot kohvitopsi teekonnast.

Oluline fakt!
 Suur osa polümeeriga ehk plastikuga kaetud paberist takeaway topsid ei ole võimalik ümber töödelda!
Senini ei ole meil piisavalt tehaseid, mis suudavad kohvitopse ümber töödelda ja valesse prügikasti visatud kohvitops lõpetab ikka prügimäel. – bbc.com

Selle hooaja Bliss Me Boxist leiad Sina Helico Studio taaskasutatava KeepCup’i, et saaksid oma ökoloogilist jalajälge vähendada. Anna omalt poolt pisike panus puhtama maakera loomisele ning osta oma kohvijook või tee enda taaskasutavasse topsi. Mina olen KeepCupi juba pikemat aega kasutanud ning mul pole kordagi olnud probleemi, et see laseks läbi. Samuti on seda mugav pesta ja mis peamine, see on klaasist! Nii võid rahulikult juua teed või kohvi samast topsist ilma, et tugev kohvi maitse, mis plastik topsile tavaliselt külge jääb, rikuks taimetee naudingut.

Kui Sinu jaoks on oluline veel rohkem vähendada oma ökoloogilist jalajälge ja igapäevase prügi tootmist, siis vaata kindlasti Helico Studio kodulehele. Neilt saad endale tellida ka taaskasutatava kõrre, Frank Green veepudeli, eriti kunstilised ja stiilsed poekotid jpm. 

Ilusat ja puhtamat uut aastat kõigile!